
z nami wszystko jest możliwe
Odkryj inspirujący świat okien!
Jak okna wpływają na energooszczędność domów pasywnych?

Efektywność energetyczna budynku – termin, bez którego trudno omówić temat okien do domu pasywnego. Okna w takich domach muszą zapewnić nie tylko bardzo dobrą izolację termiczną, ale również maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną. Parametry okien są w tym wypadku kluczowe, by spełniły one wymagania budownictwa pasywnego.
1 Efektywność energetyczna domu pasywnego
2 Jakie parametry powinno mieć okno pasywne
3 Okna pasywne a strony świata
4 PVC czy drewno? Zobacz, co oferuje Witraż
Efektywność energetyczna - dom pasywny.
Dom pasywny to budynek, w którym jest zminimalizowane zużycie energii z zewnętrznych źródeł. Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania takiego domu nie przekracza 15 kWh/m²/rok. To bardzo małe zapotrzebowanie. Dla porównania, nowe domy energooszczędne zużywają około 40-70 kWh/m²/rok, a starsze budynki nawet ponad 150 kWh/m²/rok.
Dlaczego mówimy o efektywności energetycznej w kontekście okien? Są bowiem bardzo ważnym elementem budowlanym, który wpływa na energooszczędność domów pasywnych.
Kluczowe parametry okien do domów pasywnych.
Współczynnik przenikania ciepła Uw.
Okna pasywne powinny charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem Uw – nie może przekraczać 0,8 W/(m²·K). Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacyjność termiczna okna, co przekłada się na mniejsze straty ciepła. Dobre okno do domu pasywnego musi spełniać normy wymagane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt.
Pakiet szybowy.
W oknach pasywnych są trzyszybowe pakiety z dwiema komorami, wypełnionymi gazem szlachetnym (argon lub krypton). Szyby te często mają powłoki niskoemisyjne, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza pomieszczenia. Współczynnik Ug pakietu szybowego powinien być ≤ 0,70 W/m2K.
Współczynnik przenikania energii słonecznej.
Okna w standardzie pasywnym muszą mieć dobrą przepuszczalność promieniowania słonecznego, którą określa się symbolem g. Współczynnik ten podaje, jaka część energii promieniowania słonecznego, które pada na szybę, jest przepuszczana do pomieszczenia (w procentach). Wartość współczynnika g powinna wynosić około 50-60%. Wtedy okno efektywnie wykorzystuje energię słoneczną do dogrzewania pomieszczeń zimą.
Termoizolacyjność profili okiennych.
Profile okienne w domach pasywnych powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła Uf, najlepiej w granicach 0,8-0,9 W/(m²·K). Osiąga się to poprzez zastosowanie profili wielokomorowych z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej.
Okna w domu pasywnym a strony świata.
Odpowiednie rozmieszczenie okien względem stron świata także ma znaczenie dla bilansu energetycznego domu pasywnego.
Od strony południowej najlepiej montować duże przeszklenia, które w chłodne dni pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wnętrz. To redukuje potrzebę zużywania energii na ogrzewanie.
Północna strona nie daje dużych zysków z energii słonecznej. Dlatego tu okna powinny być standardowej wielkości
Od wschodu i zachodu okna najlepiej zdają egzamin okna średniej wielkości, z osłonami przeciwsłonecznymi, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczeń latem.
Dobrze dobrane i zamontowane okna przyczyniają się do znacznych oszczędności energii oraz zwiększają komfort użytkowania budynku.
Pasywne okna Witraż.
Może więc okno PVC do domu pasywnego, które ma piękny design, mnóstwo kolorów i faktur do wyboru i, co najważniejsze, Uw jedynie 0,74 W/(m²·K)? Produkujemy takie w Witraż – to okno V82 Powertherm +
Jeśli jednak wolicie drewno, również mamy odpowiednie okno drewniane do domów pasywnych. Mowa o modelu z naszej listy Top Ten – najbardziej energooszczędnych okien, czyli Ecotherm. Do wyboru sosna, dąb, meranti wykończone lazurowymi lakierami lub w jednym w kilkudziesięciu kolorów palety RAL. Co ze współczynnikiem Uw? Wynosi jedynie 0,77 W/(m²·K), a więc spełnia wymogi dla okien pasywnych. Szczegóły znajdziecie tu: Ecotherm
Jeśli nie jesteście przekonani, czy wybieracie odpowiednie okna do swojego domu, zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy w wyborze, który ma szczególne znaczenie w domach pasywnych. Tu dobrze dobrane okna przyczyniają się do znacznych oszczędności energii oraz zwiększają komfort użytkowania budynku.